Haber Detayı
08 Ekim 2018 - Pazartesi 13:02
 
Akın akın Türkiyeʹye geliyorlar
EKONOMİ Haberi
Akın akın Türkiyeʹye geliyorlar

Çinʹde 2018 ˮTürk Yılıˮ olarak ilan edilirken, Türkiyeʹye bu yıl gelen Çinli turist sayısı, Ocak - Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86.74 artarak 260 bine çıktı. THYʹnin Çin hatlarında yapılan seferleri turistlerle dolup taştı. Çinli turistlerin akın akın Türkiyeʹye gelmesiyle Uzakdoğu seferlerinde yolcu ve doluluk oranları uçtu.

 

UZAKDOĞU SEFERLERİNDE 8 AYDA 3 MİLYON 641 BİN YOLCU

THY Uzakdoğu olarak 23 ülkede 36 kente uçarken, bu ülkeler içinde en önemli seferler ise Çinʹe yapılan uçuşlar oluşturuyor. THY Çinʹde Beijing, Şanghay, Guangzhou ve Hong Kong oluşturuyor. Çin seferlerinin de etkisiyle THYʹnin Ocak-Ağustos döneminde Uzakdoğu uçuşlarında doluluk oranları geçen yılın aynı dönemine göre 3.0 puan artışla, yüzde 85.7ʹe ulaşırken, yolcu sayısı da yüzde 10.1 yükselişle 3 milyon 641 bine çıktı. THY uzun bir süredir yolcu memnuniyetini artırmak için de bu seferlerde Çince bilen kabin görevlileri de bulunduruyor.

 

THY TANITIM FAALİYETLERİNİ DE ARTIRDI

THY Çinʹde daha da büyüme hedefiyle tanıtımlarını daha da artırdı. Çinʹdeki altı farklı internet fenomeni Pekinʹden beş farklı destinasyona seyahat ederek sosyal medya kanalları ve bir tatil-gezi portamı üzerinden seyahat deneyimlerini anlattı. THYʹnin özel olarak hazırladığı video, Çinʹin önemli sosyal medya platformunda da gösterildi. Proje ile 63.3 milyon görüntüleme ve 25.4 milyon dolarlık reklam değeri elde edildi. Çinʹin en büyük havayolu şirketi China Southern de Türkiye uçuşlarına 20 Aralıkʹta haftada 3 olmak üzere yeniden başlayacak.

 

KUŞAK VE YOL ÜZERİNDEKİ ÜLKELERE VİZE

Çin devletinin projenin içindeki devletlerle ilgili turizm planı şöyle: ˮÇin devletinin hedefi turizm alanında işbirliğini arttırmalı ve kapsamını genişletmeli; birbirimizin ülkesinde turizme destek haftaları ve tanıtım ayları düzenlemeli; ortaklaşa şekilde rekabet gücü yüksek olan uluslararası turist güzergahları ve İpek Yolu özellikleri taşıyan ürünler meydana getirmeli; Kuşak ve Yol üzerindeki ülkeler için turist vizesine başvuru yapmayı daha elverişli hale getirmeliyiz. 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu kruvaziyer turizmi programı üzerine işbirliği sağlamalıyız. Kuşak ve Yol üzerindeki ülkeler arasında spor etkinlikleri yürütmeli ve ülkeleri büyük uluslararası spor etkinliklerine ev sahipliği yapma tekliflerinde desteklemeliyiz.ˮ

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Akif Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı